Mogłoby się wydawać, że ugotować jajko to sprawa dziecinnie prosta. Jednak efekt tradycyjnej metody gotowania jajek na twardo lub na miękko w garnku z wodą, zaskoczył niejednego laika. Aby nie popełnić faux-pas, trzeba przestrzegać zakresu minut, niezbędnych dla ugotowania konkretnych form.
Jak należy gotować jajka na miękko, a jak na twardo?
Czas, potrzebny do ugotowania jajek na twardo lub na miękko w ulubiony sposób. Zaczynamy odmierzać czas dopiero od momentu zagotowania się wody. Wrzenie można zauważyć po nierównościach tafli wody, odrywających się pęcherzykach lub charakterystycznym bulgotaniu.
Jeśli chcemy precyzyjnie ugotować jajko, zwracajmy uwagę na jego klasę wielkości. Rozmiar ma znaczenie, najmniejsze w rozmiarze S, ugotuje się szybciej niż średnie M. Natomiast największa objętość białka i żółtka w jajku o rozmiarze L wymusza już dłuższy proces.
Z szeregu czynników mających wpływ na szybkość (czas) gotowania jajka, możemy wskazać temperaturę samego jajka, może być ono schłodzone z lodówki lub mieć temperaturę pokojową. Temperatura wody, do której wkładamy nasze jajko także jest kluczowa. Przy włożeniu jajka do wrzątku, proces ścinania białka przy skorupce rozpocznie się szybciej, niż w przypadku włożenia jajka do zimnej wody. Trzeba pamiętać, że duża różnica temperatur jajek i wody, może spowodować rozsadzenie skorupki. Może się tak stać wówczas gdy chcemy gotować jajka wyjęte prosto z lodówki, wrzucając je wprost do wrzątku. Różnica jak ugotować pierogi, a jak ugotować jajka na miękko jest znacząca. Przy gotowaniu pierogów czas jest liczony dopiero od momentu wypłynięcia ich na powierzchnię.
Podstawową kwestią jest także poziom wody w naczyniu użytym do gotowania jaj, niezależnie od metody jaja muszą być w całości zanurzone w wodzie.
Ile gotować jajko na twardo wrzucone do wrzątku?
Jak ugotować jajko na twardo wrzucone do wrzątku? W pierwszej czynności wrzuć jajko do wrzącej wody i gotuj przez około 9-12 minut. Czas gotowania może się nieco różnić w zależności od wielkości jajka i preferencji co do twardości żółtka. Po ugotowaniu, zaleca się schłodzenie jajka w zimnej wodzie, aby łatwiej było je obrać.
Jak ugotować jajko na twardo?
Trzeba trzymać się kilku prostych zasad, między innymi ważne jest aby wszystkie gotowane jednocześnie jajka, miały podobną wielkość i jednakową temperaturę. Chcąc uzyskać idealnie ugotowane jajka na twardo, czas potrzebny na gotowanie jajka jest bardzo ważny, podajemy go poniżej. Jajka można włożyć do zimnej wody, po czym gdy już zacznie wrzeć, kontynuować gotowanie przez:
Ile się gotuje jajka na twardo czas:
- 7 minut- najmniejsze klasy S
- 8 minut- klasa M
- 9 minut- klasa L
- do 10 minut bardzo duże XL
W przypadku wkładania jajka do wrzątku, średnie w rozmiarze M, które będzie mieć temperaturę pokojową potrzebuje około 10 minut.
Jeśli dbamy o walory estetyczne, to chcąc idealnie ugotować jajko na twardo, nie możemy go zbyt długo gotować, aby na styku warstwy białka i żółtka nie pojawił się charakterystyczny zielono-szary odcień, który nie wygląda apetycznie.
Ile gotujemy jajko na miękko?
Stadium ugotowania w jakim najbardziej lubimy wersję jajka na miękko, to kwestia indywidualna. Surowe, płynne białko lub zbyt ścięte żółtko- tego często chcemy uniknąć. Kluczowa jest zatem wiedza o tym ile gotować jajko na miękko, opierająca się na zasadzie, że odmierzamy minuty dopiero od momentu zagotowania się wody. Jajka mające temperaturę pokojową, gotuje się na miękko.
Jajka na miękko ile minut, jaki czas:
- wkładając do zimnej wody-1 minuta
- wkładając do gotującej się wody- od 2 do 4 minut na miękko/ półmiękko to już ok. 6 minut.
Sztuka zatrzymania procesu gotowania jajka na miękko w odpowiednim momencie, tkwi także w jego zahartowaniu zimną wodą. Pozostawienie jajek we wrzątku zbyt długo, może bowiem skreślić nasze starania, powodując dalsze ścinanie się białka i żółtka.
Trzeba także brać pod uwagę kwestię rozmiaru jajka, albowiem ślepe przestrzeganie jedynie tego ile minut upłynęło na zegarku, może przynieść rezultat inny niż oczekiwany, bo czas gotowania jajka na miękko może się skrócić lub wydłużyć z różnych przyczyn.
Wygodnym rozwiązaniem dla amatorów gotowania jaj, jest zakup specjalnego urządzenia jakim jest jajowar. Można w nim szybko przygotować jajka w sposób jaki najbardziej nam odpowiada.
Czy jajka gotować pod przykryciem?
Ciekawą metodą, jest aby jajka zalać zimną wodą i jedynie je zagotować, gdy woda zacznie wrzeć, zdejmuje się garnek z ognia i pozostawia tak pod przykryciem na:
- 1-2 minuty chcąc uzyskać jajko na miękko
- 10 minut dla jajek na twardo.
Analogicznie można postąpić przy wkładaniu jajka o temperaturze pokojowej do wrzątku, wówczas wystarczy zaledwie 1 minuta gotowania pod przykryciem, następnie zdjęcie garnka z ognia i pozostawienie:
- na 5-6 minut-w ten sposób można uzyskać jajko na miękko,
- na 8 minut- półmiękko
- po 10-11 jajka na twardo.
Im dłużej po zagotowaniu jajka są trzymane w gorącej wodzie pod przykryciem, tym ich wnętrze bardziej się ścina. Ta metoda gotowania daje powtarzalne rezultaty ale wydaje się być mniej znana i popularna.