Ile gotować bób

Jak gotować świeży bób?

Przy zakupie najlepiej wybierać ziarna bobu o beżowej, jasnozielonej barwie, pozbawione przebarwień, pakowane w woreczki z perforacją. Stan  świeżości można poznać po neutralnym zapachu, zbyt intensywny świadczy o złym przechowywaniu lub nieświeżości.

Szczelne opakowania foliowe, niestety często są stosowane przy sprzedaży niedużych partii bobu, nie tworzą jednak najlepszego środowiska dla przechowywania. Jeśli nie od razu planujemy gotować bób to musimy wiedzieć też ile gotować bób mrożony?. Ważne jest aby przełożyć go do pojemnika lub chociaż rozszczelnić opakowanie, aby miał dostęp powietrza.

bób gotowanie

Jak ugotować bób?

 Należy zdawać sobie sprawę, że świeży i młody bób, powinno się gotować krócej niż starsze, jasnozielone i bardziej mączyste ziarna. Im jest młodszy tym delikatniejsza po ugotowaniu, bób staje się jego bogatą w witaminy skórka, możemy jeść go wówczas w całości, jeśli jest już zbyt twarda obieramy bób przed zjedzeniem. 

Zawsze zanim zaczniemy gotować bób, należy go porządnie wypłukać pod bieżącą wodą, to pozwoli pozbyć się zanieczyszczeń.

Aby dobrze ugotować bób zalecana jest proporcja 2 litry wody na 1 kg bobu. Wiele źródeł podaje, że dodatek niewielkiej ilości cukru(około łyżeczki) do wody, w której będzie ugotowany bób, a następnie osolenie jej pod koniec gotowania, pozwoli wydobyć bogatszy i ciekawszy smak.

Czy bób należy moczyć przed gotowaniem

Jeśli mamy świeży bób, wystarczające jest wypłukanie go pod bieżącą wodą, w celu pozbycia się drobin kurzu i innych zanieczyszczeń. Wiele osób może zadawać sobie pytanie dotyczące tego czy bób należy moczyć przed gotowaniem, tak jak robi się to z innym warzywem strączkowym-grochem. Odpowiedź na to pytanie brzmi- nie jest to konieczne, może mieć jednak pozytywny wpływ na ułatwienie późniejszego procesu trawienia.

Niektóre źródła podają, że wcześniejsze namoczenie bobu w ciepłej wodzie, może zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia gazów po zjedzeniu większej ilości. Według tych wskazówek należy moczyć bób przez 1-2 godziny w ciepłej wodzie, następnie przepłukać i gotować w świeżej wodzie. 

ile czasu gotować bób mrożony

Inni radzą aby do gotującej się wody, według własnych upodobań, dodać świeży koperek lub niewielką ilość ziaren kminku, wzbogacą smak oraz także zmniejszą ewentualne wzdęcia. Gotowanie bób znacząco różni się od gotowania pierogów z uszkami.

Jak długo powinno się gotować bób?

Aby podczas obróbki cieplnej, bób jak najmniej stracił ze swego bogactwa, wrzucamy go do wrzątku aby ograniczyć długie przebywanie w wysokiej temperaturze. To jak długo gotować bób zależy od wieku i wielkości ziaren oraz własnych upodobań co do stopnia twardości.

Młody, drobniejszy bób potrzebuje mniej czasu około 5-8 minut, maksymalnie do 15 minut. Im jest starszy tym czas gotowania się wydłuża nawet powyżej 20 minut. Dobrze jest kontrolować proces, aby nie gotować go zbyt długo, i w porę zauważyć kiedy ziarna bobu zmiękną dostatecznie. Dodatkowym sygnałem jest faktura skórki, kiedy staje się pomarszczona, jest to oznaka, że powinna łatwo odchodzić.

Od razu po ugotowaniu dobrze jest bób przepłukać zimną wodą, co pozwoli szybko przerwać proces gotowania, dzięki temu zachowa się także intensywna zielona barwa w środku.

jak gotować bób?

Bób mrożony- ile czasu gotować?

Na świeży bób możemy liczyć od czerwca do końca lipca, jest to stosunkowo krótki okres. Sezonowość warzywa sprawiła, że bób mrożony jest rozwiązaniem na przechowanie i cieszenie się przez cały rok, smakiem nasion tej drogocennej rośliny.

W przypadku zakupionego w sklepie bobu mrożonego, należy sprawdzić zalecenia dotyczące gotowania, umieszczone na opakowaniu. Przy czym pamiętajmy, że takiego produktu nie trzeba przed gotowaniem rozmrażać, można go wsypać do wrzątku zaraz po wyjęciu z zamrażarki.

Czas obróbki cieplnej, podawany na opakowaniach poszczególnych producentów jest zbliżony, zwykle należy gotować bób mrożony około 15-20 minut, kontrolując co jakiś czas stopień twardości. 

Ta roślina strączkowa może stanowić nie tylko smaczną przekąskę ale także ciekawy dodatek do sałatek i dań głównych. Również jako produkt mrożony, bób stanowi bogate źródło białka, błonnika, witamin, kwasu foliowego, potasu i innych składników odżywczych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.